PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP


 Aktualności
 Pasowanie
 Sprzątanie świata
 Andrzejki
 Mikołajki
 Wycieczki
 Jasełka
 Święto ziemniaka
 Dzień Babci
 Bal karnawałowy
 Olimpiada
 Dzień Ziemi
 Dzień Bibliotekarza
 Dzień Matki
 Dzień Dziecka
 Wiosna
 Wielkanoc
 Absolwenci

 

 

ANDRZEJKI

2012/2013

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Aby przybliżyć dzieciom owe tradycje 30 listopada 2012 roku w grupie starszej i młodszej odbyły się Andrzejki, na które zostali zaproszeni również rodzice. Wprowadzeniem w magiczną atmosferę było zapalenie magicznej świecy oraz opowieść o zwyczajach i tradycjach andrzejkowych. Następnie za pomocą różnych rekwizytów, magicznych cyfr, kolorów, wosku przepowiedziana została przyszłość. Dzieci dowiedziały się kim zostaną w przyszłości, jak będzie miała na imię sympatia, kto pierwszy zmieni stan cywilny, co się wydarzy w najbliższej przyszłości itd. Słodki poczęstunek, zabawa przy muzyce, wspólne tańce dopełniły uroczystości. Wróżby i przepowiednie przyniosły wiele radości, śmiechu oraz wspaniałą zabawę.

opracowała: Marta Grabowska

album fotografii
wykonała M. Grabowska


2011/2012

Andrzejki oraz obrzędy z nimi związane są już tradycją w naszym przedszkolu. Poprzez wspólne zabawy dzieci zapoznają się z polskimi tradycjami ludowymi. Dnia 29 listopada 2011 r. w obu grupach odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, którzy wspólnie z dziećmi uczestniczyli we wróżbach andrzejkowych oraz zabawie przy muzyce. Najbardziej lubiane przez dzieci wróżby tj. lanie wosku, wyścigi butów, wróżenie imienia przyszłej sympatii, sprawiły wszystkim wiele radości, a słodki poczęstunek umilił czas.

opracowała: Marta Grabowska

album fotografii
wykonała M. Grabowska

2010/2011

 

Andrzejki to dzień zabaw i wróżb. Każdy pragnie dowiedzieć się co go czeka w przyszłości. Takie spotkanie andrzejkowe odbyło się w Publicznym Przedszkolu w Olszance dnia 30.11.2010r., na które zaprosiliśmy również rodziców. Podczas spotkania miały miejsce zabawy przy muzyce, wróżby andrzejkowe oraz obowiązkowo lanie wosku. Wszyscy rodzice oraz dzieci doskonale się bawili. W przerwie na odpoczynek każdy delektował się pysznymi ciasteczkami. Zabawa była bardzo udana.

autor tekstu: Anna Adamowicz

  fotografie z imprezy

 

2008/2009

 30 listopada 2009 roku, w dniu Świętego Andrzeja,  Publiczne Przedszkole w Olszance, odwiedziła wróżka, która wprowadziła nasze dzieciaki  w magiczną atmosferę tego święta.

Jak głosi tradycja „ANDRZEJKI” – to dzień wróżb, przepowiedni i zabaw, dlatego też przedszkolaki jak na ten dzień przystało z wielką ciekawością odsłaniały tajemnice swojej przyszłości. Wróżka przepowiedziała dzieciom kim będą z zawodu, jakimi będą osobami, kto będzie najwyższy, a kto najniższy, kto pierwszy zmieni stan cywilny, jakie będzie imię partnera życiowego, jak również czego powinni przestrzegać i na co uważać. Nie zabrakło również najbardziej popularnej wróżby jaką jest lanie wosku i odczytywanie jego kształtów. Wszystkie wróżby przeplatane były z zabawami oraz tańcami.

 

 

2008/2009

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb, aby przybliżyć dzieciom to „święto”,

28 listopada 2008 roku, w Publicznym Przedszkolu w Olszance w grupie dzieci 5 i 6 letnich zorganizowana została zabawa Andrzejkowa, na którą zostali zaproszeni również rodzice.

Scenariusz uroczystości przygotowała Pani Anna Adamowicz, a  wystrój sali był dziełem Pani Joanny Miszewskiej.

Poprzez opowieści o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych dzieci zostały wprowadzone w magiczną atmosferę tego "święta”.  

Stosowne rekwizyty, świece oraz zapach stopionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i cyfr, koła fortuny oraz innych przepowiedni. Najważniejszą wróżbą było oczywiście lanie wosku, które bardzo się dzieciom podobało.

Dzięki rodzicom dzieci zajadały się pysznymi smakołykami, a  dobra muzyka i wspólny taniec dopełniły uroczystości. Wróżby i przepowiednie przyniosły wszystkim śmiech oraz radość, a przede wszystkim wspaniałą zabawę.

ALBUM ZDJĘĆ